top of page

זוגיות

זוגיות - כיצד להתמודד עם כעס של בן/בת הזוג (חלק א') 

זוגיות - כיצד להתמודד עם כעס של בן/בת הזוג (חלק ב') - שני טיפים

זוגיות - כיצד להתמודד עם כעס של בן/בת הזוג (חלק ג') - שלושה טיפים נוספים 

זוגיות - כיצד להתמודד עם כעס של בן/בת הזוג (חלק ד') - לא להתעלם מהתקרית

זוגיות - כיצד להתמודד עם כעס של בן/בת הזוג (חלק ה') 

זוגיות - "לא ליד הילדים" - הקדמה 

זוגיות -"לא ליד הילדים"–חלק א'              נזקים א'-ג' 

זוגיות - לא ליד הילדים" – חלק ב' נזקים ד'-ה' 

זוגיות - על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו

זוגיות -"לא ליד הילדים"  (חלק ג') | הגנה על הילדים ממחלוקות - גישה חילופית וצמצום נזקים.

זוגיות - כיצד להתמודד עם כעס של בן/בת הזוג (חלק א')

חכמינו ז"ל לימדו אותנו בפרקי אבות "אל תרצה את חברך בשעת כעסו", מכאן לימוד חשוב כמה צריכים אנו להיות שקולים, מחושבים ונבונים באשר לתגובה שלנו כלפי אדם שכועס, כיוון שאז לא רק שלא נרגיע את הכועס אלא ההפך, יכעס עוד יותר ויאמר ויעשה דברים יותר גרועים עקב ניסיונות הפיוס שנעשו שלא בזמן הנכון. נכון שיש לכם כוונות טובות וקשה ולא נעים לכם לחיות בחברתו של אדם כעסן ואתם סך הכל רוצים להרגיע אותו, להוריד את לחץ הדם שלו ואת הדציבלים הגבוהים בקולו, בכל זאת דעו, שדווקא ניסיונות אלו הם שגורמות ליותר כעס, זעם וחמה.

ובכן, האם יש משהו שבכל זאת נוכל לעשות ומהי האסטרטגיה הטובה במצב ביש כזה? איך ניתן להגיב בלי להחמיר את המצב? מתי כן ניתן להגיב וכיצד? התשובות לשאלות אלו בסידרת הרצאות המרתקות שלפניכם...

זוגיות - כיצד להתמודד עם כעס של בן/בת הזוג (חלק ב') - שני טיפים

חלק ב': בשעת מעשה- כללים א'-ב':

כאשר הבן זוג מאבד שליטה, מרים קולו, משתמש בכינויי גנאי ושפה לא נקייה, אתם נכנסים ללחץ, מרגישים כאב ראש וכל הגוף נכנס למתח, הגרון יבש ודפיקות הלב הולכים ומתגברים ואתם מרגישים בושה שמא גם השכנים שומעים. וכך אפשר להמשיך לתאר איך מתגלגל כדור השלג הזה בשעת כעס והמצב יוצא לגמרי מכלל שליטה ואתם מאוד רוצים להפחית מעוצמת הכעס של הבן/בת הזוג.

מה אתם יכולים לעשות כדי למזער את הנזקים ולהפחית את עוצמת הכעס של בן/בת הזוג?

בהרצאה שלפנינו נקבל את שני הטיפים הראשונים החשובים מאוד ובעזרת ה' תמשיכו להיות מתמידים ועקביים בחלקים הבאים תוכלו גם כן להרגיע את המצב ולגרום שבביתכם לא יהיו כעסים כלל. כן זה אפשרי!!

זוגיות - כיצד להתמודד עם כעס של בן/בת הזוג (חלק ג') - שלושה טיפים נוספים

חלק ג': בשעת מעשה- כללים ג'-ה':

כאשר הבן/בת זוג מאבד שליטה, מרים קולו, משתמש בכינויי גנאי ושפה לא נקייה אתם נכנסים ללחץ, מרגישים כאב ראש וכל הגוף נכנס למתח, הגרון יבש ודפיקות הלב הולכים ומתגברים ואתם מרגישים בושה שמא גם השכנים שומעים. וכך אפשר להמשיך לתאר איך מתגלגל כדור השלג הזה בשעת כעס והמצב יוצא לגמרי מכלל שליטה ואתם מאוד רוצים להפחית מעוצמת הכעס של הבן/בת הזוג.

מה אתם יכולים לעשות כדי למזער את הנזקים ולהפחית את עוצמת הכעס של בן/בת הזוג?

היום בחלק ב' נקבל עוד שלושה טיפים נוספים איך להגיב או לא להגיב בשעת מעשה, כאשר בן/בת הזוג כועס רועש ורוגש ובעזרת ה' אם עברתם את המשוכה הראשונה בשלום נתקדם בחלקים הבאים איך להגיב לאחר מעשה. כל טוב ובהצלחה

זוגיות - כיצד להתמודד עם כעס של בן/בת הזוג (חלק ה')

 

חלק ה': לאחר מעשה. כלל ב'-ד' 

היום נלמד איך אנו אמורים להגיב לאחר שהתקרית (הכעסים) הטראומטית כבר אחרינו. כמה זמן צריך להמתין עד שנוכל לדון ולשוחח על מה שהיה, על איבוד השליטה, על הכעסים,  אלימות מילולית ועוד מרעין בישין שהיו מנת חלקו של הכועס? 

היום בחלק ה' נלמד עוד כמה כללים חשובים ונחוצים איך להגיב אחרי שהרוחות נרגעו כדי שהכעסים הבלתי נשלטים לא יחזרו על עצמם ולא יעכירו את האווירה הטובה בבית.

הכללים הם: (כלל א' בחלק ד' - סרטון קודם)

ב' - להתמקד על התהליך ולא על התוכן. 

ג'- להסיר את הסיר מעל האש לפני שהוא רותח. 

ד'- להציע דרכים חלופיות לפתרון התפרצויות הכעס.

היום אנו מסיימים בנושא הכעסים ומקווים ומתפללים שלא נצטרך להתעסק בזה יותר אמן כן יהי רצון.

זוגיות - "לא ליד הילדים" - הקדמה

 

בספר דברים כ"א, יח'-כא' מובאת פרשת בן סורר ומורה שאיננו שומע בקול אביו ואמו ואחרי כל ניסיונות החינוך שכשלו הם מביאים לפני הסנהדרין שדנים את דינו של אותו ילד. והנה בתלמוד במסכת סנהדרין דף ע"א אומרת הגמרא שעונש זה לא בוצע וגם לא יבוצע אף פעם. רבנו שמשון רפאל הירש זצ"ל מרבני גרמניה כותב שכל הפרשה הזו היא לימוד והדרכה להורים איך לחנך את ילדיהם וכך הוא כותב: "ורק אם נתקיימה פעולתם המשותפת מילאו ההורים את תפקידם החינוכי" ועוד כותב הרב, שאם ההורים אינם מאוחדים לגמרי בחינוך הילד, אי אפשר לייחס את כישלונו של הילד לחסרון באישיותו, אלא למוגבלותם של ההורים.

היום בשיעור המאלף אנו נלמד על היתרונות והחסרונות שבחילוקי הדעות ובשיעורים הבאים נפרט יותר את הנזקים שנגרמים לילדים בהווה ובעתיד כתוצאה מחשיפתם לחילוקי הדעות בין ההורים. מרתק ומומלץ בחום לכל הורה...

זוגיות - "לא ליד הילדים" – חלק א' נזקים א'-ג'

בספר דברים כ"א, יח'-כא' מובאת פרשת בן סורר ומורה שאיננו שומע בקול אביו ואמו ואחרי כל ניסיונות החינוך שכשלו הם מביאים לפני הסנהדרין שדנים את דינו של אותו ילד והנה בתלמוד במסכת סנהדרין דף ע"א אומרת הגמרא שעונש זה לא בוצע וגם לא יבוצע אף פעם. רבנו שמשון רפאל הירש זצ"ל מרבני גרמניה כותב שכל הפרשה הזו היא לימוד והדרכה להורים איך לחנך את ילדיהם וכך הוא כותב: "ורק אם נתקיימה פעולתם המשותפת מילאו ההורים את תפקידם החינוכי" ועוד כותב הרב, שאם ההורים אינם מאוחדים לגמרי בחינוך הילד, אי אפשר לייחס את כישלונו של הילד לחסרון באישיותו, אלא למוגבלותם של ההורים.

היום בהרצאה המרתקת שלפנינו נלמד לפרטי פרטים על נזקים חמורים שנגרמים לילדים

א) הילדים נהפכים לצלע השלישי במשולש.

ב) הילדים סובלים מחרדות מוגברות (נדודי שינה, סיוטי לילה, כאבי בטן, כאב ראש ודאגנות כרונית), בעלי בטחון עצמי נמוך, בעלי חשיבה קטסטרופלית ועוד ועוד...

ג) הילדים סובלים מדיכאון ( עצב, דכדוך, יאוש, הסתגרות ועוד...)

בואו נתעשת ונתעורר לפני שיהיה מאוחר ונשים קץ למצב זה ונמנע סבל בהווה ובעתיד מילדינו ובעזרת ה' יגדלו לשם טוב ולתפארת ויקימו בתים טובים בישראל. בהצלחה...

זוגיות - "לא ליד הילדים" – חלק ב' נזקים ד'-ה'

בספר דברים כ"א, יח'-כא' מובאת פרשת בן סורר ומורה שאיננו שומע בקול אביו ואמו ואחרי כל ניסיונות החינוך שכשלו הם מביאים לפני הסנהדרין שדנים את דינו של אותו ילד והנה בתלמוד במסכת סנהדרין דף ע"א אומרת הגמרא שעונש זה לא בוצע וגם לא יבוצע אף פעם. רבנו שמשון רפאל הירש ז"צל מרבני גרמניה כותב שכל הפרשה הזו היא לימוד והדרכה להורים איך לחנך את ילדיהם וכך הוא כותב: "ורק אם נתקיימה פעולתם המשותפת מילאו ההורים את תפקידם החינוכי" ועוד כותב הרב, שאם ההורים אינם מאוחדים לגמרי בחינוך הילד, אי אפשר לייחס את כישלונו של הילד לחסרון באישיותו, אלא למוגבלותם של ההורים.

היום בחלק ב' נמשיך ללמוד על הנזקים החמורים שנגרמים לילדים כתוצאה מחילוקי דעות גלויים וחריפים שנעשים בנוכחות הילדים או שלא בנוכחותם אבל הילדים בחדרים שומעים הכל. הנזקים הנוספים (בנוסף למה שלמדנו בחלק א') הם:

ד) הילדים חווים רגשות אשמה (לקיחת אחריות יתרה, תחושות אשמה, חרטה וכשלון).

ה) הילדים מפתחים התנהגות אלימה והם יאמצו התנהגות זו עם המורים, מדריכים, עם ההורים עצמם ולבסוף יעתיקו דפוסי התנהגות זו אל תוך חיי הנישואין שלהם.

אנו תקווה שאתם, ההורים החכמים והחפצים באמת בהצלחת הילדים הבנתם את חומרת הנזקים ומכאן והלאה ננהג במשנה זהירות וכך נצליח בחינוך ילדינו. המון נחת והצלחה!!

זוגיות - כיצד להתמודד עם כעס של בן/בת הזוג (חלק ד')

חלק ד': לאחר מעשה. כלל א'- אל תתעלמו מהתקרית

היום נלמד איך אנו אמורים להגיב לאחר שהתקרית (הכעסים) הטראומטית כבר אחרינו. כמה זמן צריך להמתין עד שנוכל לדון ולשוחח על מה שהיה, על איבוד השליטה, על הכעסים,  אלימות מילולית ועוד מרעין בישין שהיו מנת חלקו של הכועס? היום בהרצאה שלפנינו נלמד כלל א' והוא "אל תתעלמו מהתקרית". בן הזוג כבר רגוע וחזר להתנהגות הנורמטיבית שלו עד כדי כך שקשה להאמין שלפני יום או יומיים הוא היה כל כך רותח כמו חבית חומר נפץ. הוא משדר אלינו היום יחס של  הערכה וחיבה במנה גדושה יותר ממה שאנו רגילים לקבל, אז אולי עדיף במקרה כזה לשכוח ממה שהיה מאשר לעורר את הבעיה שוב. מה עדיף על פני מה? חייבים לצפות בהרצאה שלפנינו...

זוגיות -"לא ליד הילדים"  (חלק ג') | הגנה על הילדים ממחלוקות - גישה חילופית וצמצום נזקים.

 

אחרי השיעורים הקודמים בהם למדנו לפרטי פרטים את הנזקים הנפשיים החמורים שנגרמים לילדים בעקבות חשיפה לחילוקי דעות בין הורים בצורה לא נכונה, נתקדם היום לכיוון החיובי ונלמד כללי התנהגות נכונים בנוכחות הילדים שהם:

א) סיכום המטרות המשותפות של ההורים.

ב) פקיחת עין על עצמכם ועל בן זוגכם.

ג) קביעת סימן אישי ביניכם למקרה ואחד הצדדים בשוגג עושה ביקורת ליד הילדים.

עוד נלמד היום גישה חילופית וכן נלמד איך לצמצם נזקים שכבר נגרמו.

ואנו תפילה שיותר לא יגרם נזק כלשהו לילדינו ושנצליח גם לתקן נזקים שכבר נגרמו בעבר והבא לטהר ולתקן מעשיו, עוזרים לו מלמעלה להשיג מטרתו. כל טוב וברכה והצלחה!!

זוגיות - "לא ליד הילדים" – חלק ב' נזקים ד'-ה'

בהרצאה שלפנינו נשמע את ראש ישיבת דעת ותבונה הרב שמשון בן רחמים (במנולקר) שליט"א במסיבת שבע ברכות לחתן תלמיד הישיבה ר' משה הרשקוביץ היו'. הנושא המרכזי בהרצאה הוא מה כן לקחת מבית ההורים ולהביא לביתנו החדש ומה להשאיר אצל ההורים ולבנות בית חדש, שונה וייחודי אצל הזוג הטרי. חובה לצפייה לזוגות צעירים (ורענון לזוגות הוותיקים).

זוגיות

bottom of page